Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - tuohian

#1
OSTETAAN manuaalisorvi

Hei,

Olisin halukas ostamaan pienehkön manuaalisorvin, pyörimishalkaisija kelkan päällä mieluusti n. 200 ->
(toki pienempikin voisi mennä,

Ei kiinalaisia kiitos,

Tarjoa jos löytyy semmoinen yksilä josta olisi haluja luopua

tuohian( at) gmail.com
nolla5nolla 430 yks241

Katso koko ilmoitus
#2
Tarkoitus olisi USB:n kautta toimivalla driverilla ohjata.. Eikö tosiaan mistään saa valmista ohjelmaa kun tuo koodaus on niin tuntematon asia itselle.. ???
#3
Eli tarkoitus olisi eräässä projektissa ajaa askelmoottoreita ja tarvitsisin yksinkertaisen softan jolla sen voisi suorittaa!

Tarvittavia suureita olisivat steppien lukumäärä, taajuus ja suunta, onko tällaisia yksinkertaisia ohjelmia valmiina?
#4
OK, tuota breakoutboardin tarkoitusta olenkin miettinyt.. :-\

Olisiko Ollilla laittaa listaa mitä komponentteja PuuhaPaja käytti projektissaan ja mikä ohjelma tuli käyttöön?

Voi se olla että musta jää työstämättä mutta parempi joka tapauksessa jos runko olisi tukeva alumiinin työstöäkin ajatellen.. Mekaaninen suunnittelu/toteutus voisi onnistua suhteellisen kivuttomasti (foorumilla erittäin hyviä projektiesimerkkejä) muttta tämä elektroniikkapuoli on hakusessa..

Edit, tarviiko seuraava kortti lisäksi draiverit? http://www.ebay.co.uk/itm/New-4-Axis-USB-CNC-Controller-CNCUSB-USBCNC-CNC-USB-Alternative-MACH3-USBCNC-2-1-/160919275074?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2577894642
#5
Ok, tarkoitus olisi jyrsiä pieniä osia.. Uskoisin että esimerkiksi 5-10mm:n terä olisi riittävä.. Hankaloittaa hommaa että olisi kai järkevää rakentaa samantien kunnollinen kone jolla voisi mustaakin jyrsiä..

Mitenkä tuo
Gecko G540 toimii ( linkin koneessa käytetty) http://www.cnc-tekniikka.com/CNC-forum1/index.php?topic=6382.45 )
Sisältääkö kyseinen kortti draiverit?

Edit, niin ja onko usb:n kautta toimiva ohjainkortti järkevin vaihtoehto?



http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xcnc+3+axe.TRS0&_nkw=cnc+3+axes&ghostText=&_sacat=0

Onko nämä "kitit" roskaa?
#6
Terve!

Olen uusi käyttäjä, erittäin mielenkiiintoinen foorumi, ainut vika taitaa olla että tuli polttava tarve rakentaa oma cnc-jyrsin! Noviisina kuitenkin kaipaisin hieman vinkkejä ja tietoa. Jos aihe on väärässä paikassa voisi siirtää!

Eli olen ajatellut rakentaa jyrsimen pienellä budjetilla vaikka uskon että halvalla eii saa hyvää. Kuitenkin aloittaisin homman mielelläni siten, että jos mielenkiinto/ taito loppuu kesken ei rahanmenetys kirvelisi niin karvaasti!
Olenko ymmärtäny oikein, kun ajattelen, että steppereitä käytettäessä tarvitaan driverit joihin kytketään virtalähde, drivereitä taas ohjataan ohjainkortilla jota puolestaan ohjataan softalla, esim mach3, johon tuodaan G-koodi? G-koodin kanssa olen koulussa jonkun verran kikkaillut NC-tekniikan perusteiden kurssilla..

Olen katsellut komponenttien hintoja, ja esimerkiksi smoothstepperin (ohjainkortin) hinta tuntuu aika suolaiselta..

Olisin erittäin kiitollinen jos jollakulla riittäisi mielenkiintoa ehdottaa jotakin halpaa settiä ohjainkortista (kiinalainen), ja drivereistä, joilla voisi saada toimivan paketin kasaan.. Olen ymmärtänyt että moottorien vääntö olisi hyvä olla ~2nm, tarkoituksena olisi alumiinia jyrsiä..  Mikä olisi järkevin softa, Mach3 demon latasin mielenkiinnosta mutta eihän pelkällä softalla mitään tee ???

Kirjoituksestani varmasti huomaa etten ymmärrä aiheesta (elektroniikasta) mitään, mutta nytpä on aika oppia! ;D
Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk